Hicri Yılbaşı ve Noel Aldatmacası..

Yıllardır Hristiyanların Noel’ini daha ne olduğunu bilmeden kutlarız,zannederiz ki onlar yeni yılı kutluyor. İşimize gelen gevur adetlerini sorgusuz sualsiz kabul etmeye bayılıyoruz. Hani ileri görüşlü olacağız,batılılaşacağız ya sözde! Oysa ki noel budur:
Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlanıldığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir.
Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 7 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.
*****

Kaçımız bize ait olan Hicri Yılbaşı tarihini biliyor? Kaçımız bu ayın önemini,anlamını bilip,gecesini ona göre ihya ediyor?
Kimbilir belkide bu yazımı okuyan sözde ileri görüşlü,batı ruhlu aydın arkadaşlar “aa şuna bak gerici! yaftasını vuracaklar bana..
Ne kazandırıyor daha anlamını bilmeden kutladığımız yeni yıl-noel bize? Kültürümüze birşey mi katıyor yoksa hristiyanlar gibi davranarak birşey mi elde ediyoruz.
Peki söyler misiniz siz hiç hristiyanların bizim kurban bayramımızı kutladığını gördünüz mü? Ama doğruya size göre kurban bayramı da çok gereksiz,gerici,hayvanların katledilği(!) bir bayram!(ama asla ve asla noelde çam ağaçlarının zevk için kesilmesi bir katl değildir..)
Veya söyler misiniz gurbet ellerde yaşayan gurbetçilerimizin kaçının hicri yılbaşında tatil yaptığını gördünüz?
Sorularım böyle uzar gider. En iyisi Muharrem ayımız hakkında kısa bir bilgi vereyim ve susayım.
Bu arada hepimizin yeni yılı kutlu olsun, Rabbim nice hayırla,sağlıkla,huzurla ve bereket içinde geçireceğimiz yıllar nasip etsin inşallah!
Ya Rabbi sen Filistin’de ki kardeşlerimize yardımını esirgeme,onları koru ve kolla. Onlara savaş açan millete de KAHHAR isminle tecelli eyle Ya Rab!
***
MUHARREM AYI
İman ve ibadet bilincinin derinleştiği, din kardeşliğinin duygu ve davranışlara yansıdığı, mahşer tablosunun an be an yaşandığı müstesna zaman dilimlerinden biri olan ve Zilhicce ayında gerçekleştirilen Kurban Bayramı ve Hac ibadeti sona ermiş, Sevgili Peygamberimizin “Şehrullah: Yani, Allah’ın Ayı” diye nitelendirdiği Muharrem ayına girilmiştir.
“Muharrem” ayı, İslâmî (hicrî-kamerî) senenin birinci ayı ve Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Kıymet verilen dört aydan diğerleri ise, Zilka’de, Zilhicce ve Receb aylarıdır. (Tevbe sûresi, 36. âyet)
Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Bu sebeple gerek İslâm’da, gerekse İslâm’dan önce Muharrem ayına ayrı bir önem verilmiştir. Nitekim Peygamberimiz bir hadislerinde: “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır.” (1) buyurmuştur.
Ayrıca Peygamberimiz sallalahu aleyhi ve sellem, bu ayın Aşure günü olarak bilinen onuncu gününü, bir öncesi ve sonrası ile oruçlu geçirmeyi tavsiye etmiştir. (2)
Hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem, aynı zamanda İslâm tarihinde meydana gelen bazı üzücü olayları da hatırlatmaktadır. Çünkü Muharrem, Kerbelâ olayını ve Hz. Hüseyin’in şehadetini hatırlatır…
Hz. Hüseyin… Sevgili Peygamberimizin damadı Hazret-i Ali ile cennet kadınlarının anası Hz. Fatıma’nın (r.a.)’ın ciğerpâresi… Sevgili Peygamberimiz’in dünyanın iki çiçeği, ahirette de “cennet çocuklarının efendileri” diye övdüğü (3) ve haklarında, “Allah’ım, ben onları seviyorum, sen de sev!” diye dua ettiği,(4) adını bizzat kendisinin koyduğu torunudur…
Hz. Hüseyin’in siyasî ihtiraslar uğruna acımasızca şehit edilmesi, sevgili Peygamberimizi ve onun Ehl-i Beyti’ni seven bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerini incitmiştir.
Ehl-i Beyt, Peygamberimizin mutlu yuvasında yetişmiş, O’nun sevgi dolu gönlünden feyiz almış örnek, model şahsiyetlerdir. Her biri bir yıldızdır. Yüce Allah, Hz. Peygamber’in ev halkıyla ilgili olarak, “Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.”(5) buyurmuştur.
Sevgili Peygamberimiz de Ehl-i Beyti, sahabeyi sevmemizi ve onları örnek almamızı tavsiye etmiştir. İşte bu tavsiyeyi kendisine rehber edinen Milletimizin gönlünde, ehl-i beyt sevgisi kök salmış ve toplum olarak bizleri birleştiren unsurlardan biri olmuştur.
_______________________
1. Müslim, Sıyâm, 202.
2. Tirmizî, Savm 46; Ebû Dâvûd, Savm 56
3. Buhari, Menakıb 22
4. Tirmizî, Menakıb 31
5. Ahzab, 33/33.
Muharrem Ayının Birinci ve Onuncu Günleri Okunacak Duâ
Her kim Muharrem ayının birinci ve onuncu Aşû-ra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü’l-celâl Hazretleri’nin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî’ belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır.
Kaynak: Hicri Yılbaşı ve Noel Aldatmacası.. 

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın