Aliya’nın ardından

Boşnak Teyzemiz…

Aliya İzzetbegoviç. Balkanlarda bir döneme adını veren büyük lider, bilge kral. Onu insanlar Aliya diye çağırıyorlar. Bu şekilde Aliya ile olan samimiyetlerini ve daha çok onu ne kadar çok sevdiklerini ifade ediyorlar.

Aliya’yı 2003 Ekiminin 19. günü 78 yaşındayken kaybettik. Onu sadece Bosna halkı değil bütün dünya kaybetti; zira o ülkesinde dini ve ırkı ne olursa olsun tüm insanlara her zaman eşit ve adil davrandı. Bu adaleti ülkesine her türlü zulmü reva gören Sırp ve Hırvat saldırganlara karşı da değişmedi. Dünyada insanlık adına, ahlak adına, erdem adına anılacak, hatırlanacak ne var diye sorduğumuzda hemen Aliya’yı hatırlayabiliriz.

Aliya, 1925 tarihinde Bosanski Samac’da doğdu. İlk mahkumiyetini henüz 21 yaşındayken İslami etkinliklerde bulunan El-Hidaye Teşkilatı’nın gençlik kollarından olan “Genç Müslümanlar” içinde yer aldığı için aldı. Zenica hapishanelerinde, Stolac ve Saraybosna inşaatlarında ve Macaristan sınırında bulunan mahkum kamplarında yaklaşık üç yıl kaldı. Hapishaneden çıktıktan sonra Saraybosna Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. 25 yıl hukuk danışmanı olarak görev yaptıktan sonra emekli oldu. 1970 yılında yayımlanan “İslam Bildirisi” adlı ünlü kitabında Aliya İzzetbegoviç, tüm dünya Müslümanlarına, uyanışın ve yeniden dirilişin öncüleri olma noktasında kendilerine düşen tarihi rolü tamamlamaları çağrısında bulunuyordu.
1983 yılında Saraybosna’da yapılan bir duruşmada, “Müslüman milliyetçiliğinden kaynaklanan düşmanca ve devrim karşıtı faaliyetlerde bulunmak” suçuyla itham edilen 13 kişi yargılandı. Başlıca sanık, “İslami Deklarasyon” adlı eserini bundan tam 13 yıl önce tamamlamış olan Aliya İzzetbegoviç idi. Sanıklar, “rerörist” örgütün emellerini yeniden canlandırmakla itham edildiler. Aliya temyizde 10 yıla indirilen, 14 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. İzzetbegoviç, 1989 yılında Yugoslavya’nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuşmuş ve hapisten çıkar çıkmaz kaldığı yerden devam ederek 1990 Mayıs ayında Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) kurdu. Bir ay sonra girdiği seçimleri kazanan Aliya, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı oldu ve ateşler içindeki bir coğrafyanın her türlü sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. Hırvatistan ve Slovenya’nın 1991’de bağımsızlıklarını ilan etmelerinin ardından 3 Mart 1992’de Bosna’nın bağımsızlığı ilan edildi. Savaş ve sıkıntılarla dolu yılların ardından 1995 Kasım’ında Dayton Antlaşması’nı imzaladı ve görevini devam ettirdi. Bundan sonra 2000 yılındaki istifasına kadar katıldığı tüm seçimleri partisi SDA hep en önde tamamladı.

Daha önce iki kez kalp krizi geçiren İzzetbegoviç, 10 Eylül 2003’te evinde aniden bayılması ve düşerek dört kaburga kemiğini kırması üzerine hastaneye kaldırıldı. 78 yaşındaki Boşnak lider, daha sonra iç kanama geçirdi ve Saraybosna Hastanesi’nde 19 Ekim 2003’te hakkın rahmetine kavuştu.

(Murat Yılmaz – Kasım 2006)

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın