İşte Aile düzeni…

nyildiz
Müslüman erkek ve kadının kurduğu evde düzen, erkeğin yönetici olması üzerine kuruludur.

Ebu Hureyre radıyallahu anhın rivayetine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular: ‘Kadının, kocası yanında iken onun izni olmadan oruç tutması helal olmaz. Onun razı olmadığı birinin eve girmesine izin vermesi de helal olmaz. Kocasının izni olmadan verdiği bir sadakanın sevabının yarısı ona yazılır.’ [Buharî, Nikâh, 86/5195]

Bu reislik şu anlama gelir: Evin ekonomik ve dini gidişatından erkek mesul olacaktır. Kadın da onun yardımcısıdır. İstişarelerinde ona yardımcı olacaktır. Erkeğin evdeki reis olması, ibadetlere bile müdahale etmesi şeklinde değildir. Ama erkeğin hakkının kaybolmasına da izin yoktur.

Müslüman kadının tuttuğu oruç iki türlü olur. Ya farz bir oruç tutuyordur ya da nafile bir oruç tutuyordur. Eğer farz oruç tutuyorsa, o oruca erkeğin hiçbir şekilde karışması mümkün olmaz. Farzların kazası da farz gibidir. Nafile oruç tutuyorsa, o takdirde erkeğin kadın üzerindeki haklarının erimemesi gerekir. Çünkü erkeğin kadın üzerindeki hakkı, kadının nafile oruç tutmasındaki sevaptan daha büyüktür. Kadın, nafile olan bir oruçtan dolayı farz olan erkeğe itaati kaldıramaz. Bu, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin sözüyle böyledir.

Çünkü erkeğin kadın üzerindeki hakkı olan yatak odasını kullanma durumu, sadece geceye mahsus değildir. Yatak odasını kullanma hâli gündüz veya gece ne zaman erkeğin ihtiyacı belirdi ise o zamandır. Burada erkeğe bu hakkın tanınması, bir kere daha evliliğin neden yapıldığını öğreten bir ders durumundadır. Bizim hâlâ evliliği mefruşattan ibaret zannetmemiz, asrımızın getirdiği bir takıntıdan başka bir şey değildir.

Düşünme konusu

Bize orucun farz olduğunu öğreten, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizdir. Bu sahih hadisinde kadına, eşinden izin almadan nafile oruç tutmamasını söyleyen de odur. İyi düşünmemiz gerekiyor. Erkek veya kadın, bir Müslüman, ibadetlerden birine karışabilir mi? Burada karışıyor: ‘Nafile oruç tutmana bugün izin vermiyorum.’ diyebiliyor. Hikmet burada gizli her hâlde… Bunu kavramalıyız. Erkeğin cinsellik ihtiyacının giderilmesini, kadının – en büyük ibadetlerden biri olan – oruç tutmasından daha değerli gören dinimizin iyi anlaşılmasına çok muhtacız. Hanımların bunu erkeklerin aşırılığı olarak yorumlamaları imanî bir boyut kazanır ki, öyle bir hatadan Allah’a sığınırız.

Evlerimiz mahremdir

Evlerimiz, eşler ve o eşlerin çocukları dışındakilere mahremdir. Hatta evlerin belli bölümlerinin belli saatlerde o evlerin çocuklarına bile mahrem olduğu, Kur`an’la sabittir. Çocuklar bile yatak odalarına gelişi güzel giremezler. Kur`an’ın bu konudaki hükmü gayet açıktır. Bir eve kimin gireceği kimin giremeyeceği kararı, istişare ile de olsa erkeğin kararına bağlıdır. Kadın bu karara hürmetkâr olmalıdır. Eğer kadın bu karardan muzdarip oluyorsa, mesela en yakınlarından birinin girmesine karşı yasak konuyorsa, bu konudaki hakkını arayabilir. Ama genel kural, erkeğin girmesini istemediği kimseyi eve sokmamasıdır.

Sadaka, mal sahibinin yapacağı hayırdır

Hadisi şerif, kadının kocasının malından ondan izinsiz verdiği sadaka konusuna da değiniyor. Hüküm şudur: Kadının bu sadakasından da sevap beklenir. Ama bu sevabın yarısı kadının olur, yarısı da kocasının defterine yazılır.

İnciden küpeler

Evin reisi erkektir; sorumlu da odur, emredecek olan da odur.

Erkeğin yatak odası ihtiyacı fıtrîdir. Ayıplanacak bir durum değildir. Kadının bu ihtiyacı değil görmezden gelmesi, nafile orucu bile bahane ederek reddetmesi mümkün değildir. Çünkü oruçlu iken yatak odasının kullanılması mümkün olmayacaktır. Bu durumda da erkeğin mağdur olması söz konusudur.

Kadın, malla sadaka verecek durumda değilse, sadakanın diğer yollarını, güzel sözle, hasta ziyareti ile denemelidir. Çünkü eşinin malından sadaka vermesi, onun iznine bağlıdır. Evlerin giriş çıkışına kurallar getirilmesi, bilhassa bu asırdaki fitnelerden korunmak için önemli bir adımdır.

Nureddin Yıldız

nyildiz[@]dunyayayenisoz.com

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın