Miraç Kandili Hürmetine…

Hamd Âlemlerin Yaratıcısı olan Allah`a, salât ve selam serverimiz Resulullah`a, pak ve temiz ailesine, ashabına ve kıyamete kadar yolundan gideceklerin üzerine olsun.

Allah Subhanehü ve Teala`nın “Sen olmasaydın, sen olmasaydın Habibim, kâinatı yaratmazdım” dediği Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam`ın, Mescidi Haramdan Mescidi Aksaya, oradan da Rabbinin katına çıktığı ve kâinatın yaratıcısı ile buluştuğu mübarek gece, Miraç gecesi…

Bu hayırlı gecede gelin hep birlikte Âlemlerin Rabbine, Müslümanların birlik ve beraberliği için yalvaralım. Gelin hep beraber camileri doldurup ibadetlerin en güzelini yapalım. Af edilmemiz için, anne, baba, eş, dost, akraba ve bütün Müslümanlar için Rabbimize niyaz edelim. Gelin ümmetin kurtuluşunu yaşayan Müslümanların, yani bizlerin eliyle olması için güç ve kuvvet sahibi olan Allah`tan isteyelim. Gelin hep birlikte zalim ve zorbaların, mazlum ve musatazaflara karşı yaptıkları zulümleri şikâyet edelim.

Gelin hep birlikte İslami yükümlülükleri gereği; Kutlu doğum programlarına, Kerbela etkinliklerine, Mekke`nin fethi gecelerine, terör devleti israil`i tel`in mitinglerine katılmaları dolaysıyla 150 yıl ceza alan İhya Der yönetici ve üyelerine karşı yapılan haksızlığı, hukuksuzluğu, eşitsizlik ve adaletsizliği yüce makam sahibine bildirelim. Gelin hep beraber samimi duygularla, ihlâslı ve riyadan uzak bir şekilde ellerimizi Rabbimize açalım, yalvaralım ve dualarda bulunalım.

Ey Yüceler Yücesi Rab!
Şu mübarek gece hürmetine bizleri affet, bizleri bağışla… Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, her tarafımızı tuzaklar sarmış, uğradığımız her yerde şeytan ve dostları ağ atıp av bekliyor olmuş; yol boyunca fitne ocağı sinelerimize oturmuş. İnayetine ihtiyacımız çok, çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri gayemize ancak sen ulaştırırsın, kırılmak üzere olan ruh dünyamızı ancak sen tamir edebilirsin. Dertlerimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bize yeniden muttaki Müslüman olma yollarını göstermeni diliyoruz, ey af ve mağfireti çok olan Yüce Rab!

Ey Dua Edenleri Boş Çevirmeyen!
Sana dua edenleri boş çevirmem diyorsun, kapına gelenleri kovmayacağını vaat ediyorsun. Sana yönelenlere merhamet kanatını açıyorsun. Böyle hatalar ve günahlar içinden çıkanları da kabul ediyorsan, müsaade et bizde gelelim. Gelelim ve sana; heva ve hevesin düşkünlüklerini, bizlerinde güç yetiremeyişini şekva edelim. Hata ve günahlara devamlı meyilli olan nefsimizi sana şikâyet edelim. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza et, ey Rahman ve Rahim olan ulu Rab!

Ey Biçarelerin Çaresi, Umutsuz Olanların Umudu!
Bizleri küçük büyük günahlardan ve emrine karşı gelen davranışlardan temizle… Konuştuklarımızı; yalandan, dedikodudan, Senin hoşlanmadığın bütün sözlerden, kalbimizi; gösterişten, iki yüzlülükten, hal ve hareketlerimizi; dosdoğru eyle ve niyetlerimizi ihlâslı kıl, ey çaresizlerin Çaresi! Senin duaları kabul ve tövbeleri af etme mecburiyetin yoktur, ama bizim affına çok ihtiyacımız vardır. Dualarımızı, isteklerimizi kabul buyur ve kabulünü vicdanlarımıza duyur. Kalplerimizi de iman ve sevginle doldur.

Ey Büyük Saltanatın Layık Olduğu Şekilde Hamd Edilen, Yüce Zat!
Önümüzdeki şu uzun hayat yolculuğunda, bizi kendi halimizle baş başa bırakma… Gönüllerimizi heva ve hevesin saldırılarından, nefislerimizi şeytani baskılardan, akıllarımızı doğru yoldan sapmalara karşı muhafaza eyle… İlmi ile amel etmeyenden, ibadette riya ve gaflette olanlardan, Senin yolunda yürüyor gibi gözüken ama aslında iki yüzlülük yapan münafıklardan, yeryüzünde kibirli yürüyenlerden, gıybet ve haset edenlerden, içi ve dışı bir olmayanlardan eyleme bizleri, ey zifiri karanlıkta yürüyen karıncanın dahi ayak seslerini duyan Rab!

Ey Âlemlerin Efendisine Habibim Diyen Sevgili!
Efendimiz, Serverimız Hz. Muhammed`in hatırına sana açılan ellerimizi boş çevirme, elimizden tut, dostlarının velilerinin yüzüne baktığın gibi rahmetini bizim tarafa da çevir… İçimizi varlığınla nurlandır, bizleri mükâfatınla taçlandır, bizleri sensizlik zindanlarından selamete erdir. Senden kalplerimize şavk, irademize güç, niyetlerimize doğruluk, düşüncelerimize istikamet vermeni istiyoruz. Ümmetin perişanlığının bitmesi için bir ve beraber olması için Müslümanların kalbine ümmet bilincini ilham etmeni diliyoruz, ey hiç bir şey ve hiç kimseye muhtaç olmayan İlah!

Ey Zulmedenlere Karşı, Mazlum ve Mustazaflara Yardım Eden İlahi!
Kitabımız Kur`an`da ismini hayırla yâd ettiğin Mescidi Aksa`nın, zalim ve zorba devlet israil`in işgali altında olduğunu ve israil`in Müslümanlara devamlı zulmettiğini sana şikâyet ediyoruz. Senden başka kimsemiz yok, senden başka bize yardım edecek yok, acziyetimizi ve çaresizliğimizi sana bildiriyoruz. Bizleri yardımsız bırakma… Zalim ve zorbaların yaptığı zulümleri yanlarına bırakma, geçici olan dünyalık saltanatlarını ve hükümranlıklarını başlarına geçir, ey Kahhar olan Ulu Tanrı!

Ey Her Şeyi Yoktan Var eden Yaratıcı!
Sıkıntı ve ızdırapları dindirip ihtiyaçları gideren, devrilip düşenleri kaldırıp doğrultan, hata edip günah işleyenlerin tövbelerini kabul eden, yolda kalmışlara yardımda bulunan, kimsesizlere hamilik yapan Allah! Senin istediklerini yapamaz olmuşuz, emirlerine karşı geliyor olmuşuz, zalim ve zorbalara karşı baş eğer olmuşuz, İslami ve insani duygularımızı rafa kaldırmışız. Samimiyetsizlik almış başını götürmüş, dualarımızda söylediklerimiz sözde kalmış, sinelerimiz bomboş, düşüncelerimiz darmadağın, kalbi hastalıklarımız bizlere galebe çalmak üzere… Bizlere insani ve İslami sorumlulukları bellet, ey Rahman ve Rahim olan Allah`ım.

Bu mübarek ve kutlu Miraç gecesinde; Efendimiz, baş tacımız, Rehber ve Önderimiz Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselamın yüzü suyu hürmetine; bizleri bağışla, bizleri bilinçli birer Müslüman eyle ve bizleri devamlı hakkı haykıran, dosdoğru olan ve kurtuluşa erecek, hüsrana uğramayacak olan topluluktan eyle… (Âmin)

Muhammet Şerif / Doğruhaber

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 15 Haziran 2012

    […] Miraç Kandili Hürmetine..  […]

Bir Cevap Yazın