Leyl (Gece)‏

’’Kaplayıp örttüğü zaman geceye, aydınlandığı zaman gündüze’’(Leyl 1–2)
Gece ve gündüz birbirinden farklı ayrı manaları olan mucizedir. İnsanın aklının kavramakta aciz kaldığı, üzerlerine yemin edilen iki ayettir.
Gecenin olmadığı yerde gündüz, gündüzün olmadığı yerde gece düşünülemez. Zira her karanlık gecenin sonu aydınlığa açılır.
Ahenkli bir güzelliği olan gece, insanın en vefalı arkadaşıdır. Ki insanı dinler ve dinlendirir. Hayatın asıl musikisi gecelerde bestelenir. Uyanmış ruhları doyuma ulaştırır. Gece almak zamanı, vermenin bir başlangıcıdır. Gönül dünyanın içine al alabildiğin kadar güzellikleri, zira gündüz verişin o güzelliğin yansıması olacaktır.
Geceler hüzünlüdür, dostlarına hüzün verirler.’’Hüzün benim dostumdur’’diyen Peygamberin (s.a.v) adeta yansımasıdır. Kıyamın en doruk noktasını yaşamaktır geceler. O aşk sofrasından bir nebzecik payına düşeni alabilmektir. Nisan geceleri daha bir bereketlidir. Allah’ın rahmetini hissederek, yağmur damlalarını meleklerin yeryüzüne indirdiğini düşünerek dua edersiniz ki o, yere düşen damlaların her birinde zikri hissedersiniz. O zikir karşısında ne kadar aciz bir varlık olduğunuzu hatırlayarak yüreğinizi açarak o yüce dergâha ’’yere düşen damlaların sayısı adedince ve o damlaları taşıyan melekler adedince Elhamdülillah diyerek Hamd edersiniz’’
Hamd ve şükür makamının kapılarının ardına kadar açık olduğu zaman dilimleridir geceler. Tüm meşgalelerden uzak sadece ’’o’’ ve ’’sen’’ varsın. Kıyamınla birlikte dirilmelisin ki yaklaşmalısın ona o zaman yürüyen ayağın, gören gözlerin kimlik kazanacaktır.
Her şeyin ve herkesin uyuduğu bir dilimde sen uyanıksın Ey LeyL, seninle birlikte uyanıktır sen’li sen’ler. Gafletten arınmış uyanık gönüllerle demlenme anındasın ve sen sana sığınan gönülleri arındırma anısın, aşkına talibim Ya LeyL…

[Alıntı]

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın