Boston saldırısı komplo

Boston_saldirisi1

Boston’da meydana gelen bombalı saldırının 2 Çeçen kardeş tarafından yapıldığı iddialarına uluslararası kamuoyu inanmıyor.

Boston’da meydana gelen bombalı saldırının 2 Çeçen kardeş tarafından yapıldığı iddialarına uluslararası kamuoyu inanmıyor. Türkiye’deki uzmanların görüşü, olayın CIA işi olduğu yönünde. ABD’de 11 Eylül 2001 yılında yaşanan saldırının ardından Müslüman ülkelere karşı başlatılan operasyonların yenisinin; Boston olaylarının bahane edilerek başlatılacağı düşüncesi seslendiriliyor.

Boston’da 3 kişinin ölümü ve 170 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının iki Çeçen kardeş üzerine yıkılması, farklı sorular ve komplo teorilerinin ortaya atılmasına neden oldu. Büyük kardeş Tamerlan Tsarnaev’in (26) ölü olarak ele geçirilmesi, küçük kardeş  Dzhokhar A. Tsarnaev’in de (19) konuşamayacak kadar yaralı bir şekilde yakalanması akıllarda soru işaretlerine yol açtı. Konuyla ilgili görüş belirten uzmanlara göre Boston’daki patlama, ABD’nin iç siyasi çekişmesi, ABD’nin uzun vadeli Doğu Asya planının başlangıcı ya da Suriye’deki ABD etkisinden rahatsız olan Rusya’nın işi olabileceği yönünde.11 Eylül ikiz kule saldırısının ardından Afganistan ve Irak’ı işgal eden ABD’nin, Boston patlamalarıyla hangi İslam ülkesini işgal edip etmeyeceği tartışılıyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Olayın bu kadar kısa bir sürede ‘çözülmesi’ ve FBI’ın kardeşleri 2 yıldır izlemesine rağmen saldırı planlarından haberdar olmaması ile Çeçen anne ve babanın “oğullarımıza tuzak kuruldu” sözleri, olaya ilişkin şüpheleri daha da arttırdı. Saldırının Silah Kontrolü Yasası’nın Amerikan Senatosu’ndan döndüğü ve ABD’nin ‘radikal İslamcıların’ barındığını söylediği Irak’tan çekildiği, Afganistan’dan da çekilmeye hazırlandığı bir döneme denk gelmesi de dikkat çekti. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama’nın, “Hala yanıtlanmamış birçok soru var” demesi de dikkatlerden kaçmadı.

CIA KOMPLOSU

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Boston saldırısının alışıldık bir CIA komplosu olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Erol,  “ABD’nin Arap Baharıyla Ortadoğu’daki işi bitiyor. Bundan sonra Kafkasya ve Türkistan baharlarına geliyor. Bu süreci, 11 eylül içinde yeni 11 eylül olarak da tanımlayabiliriz” şeklinde özetledi. Doç. Dr. Erol, “Saldırılar, ABD yönetimindeki çift başlılığı gösteriyor. Obama’nın tavrına baktığımızda yeni bir 11 Eylül istemiyor. Ama başka bir grup, Avrasya’yı da içerisine alan coğrafyada bir savaş istiyor. Neo-Con’larla Obama arasında görüş farkı olduğunu, saldırının hemen ardından Obama’nın yaptığı temkinli açıklamalardan anlıyoruz.”

HEDEFTE RUSYA, KIRGİZİSTAN VE TÜRKİYE VAR

Doç. Dr. Erol, “Boston saldırısını, ABD içerisindeki sistem mücadelesine ve Obama’nın yıpratılmak istenmesine bağlayabiliriz. Yine bu saldırıyla, Amerikan halkının tehdit altında olduğu ve terörle mücadeleye yönelik bir mesaj verilmek isteniyor. 11 Eylül olaylarının iki mesajı vardı. Bunlar, ABD savaşa giriyor, kamuoyu da bunu desteklemeliydi. İkinci mesaj da, Afganistan ve Irak oldu. Bugün gösterilen adres ise Kırgızistan, Rusya, Kafkaslar ve Türkiye…”

TESADÜF DEĞİL

Doç. Dr. Erol, “ABD terörü öne sürerek 2014 itibarıyla kapatılması planlanan Manas askeri üssüne dokunulmaması Kırgızistan’a mesaj veriyor. Saldırıyı düzenleyenlerin Kırgızistan, Rusya ve Çeçenistan’la ilişkilendirilmesi tesadüf değil. Rusya terörle mücadele noktasında ABD ile ortak olma zorunluluğuna sokuyor ve Bişkek’teki Manas askeri üs kapatılmayacak. ABD, Rusya’nın terörle mücadelede başarısız olduğunu bahane ederek, terörün dünyaya daha fazla zarar vermemesini öne sürecek. Ardından da Rusya’yı zorunlu mücadeleye zorunlu bırakacak. Eğer Rusya, ABD ile işbirliğine yanaşmazsa Kafkas bölgesinde terör faaliyetleri başlayacaktır.”

BOSTON’DA SURİYE HESAPLAŞMASI

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, saldırının perde arkasında iki ihtimal üzerinde durdu. Prof. Bilgin, “Birinci ihtimal, Çeçenistan insan hakları demokratik haklar konusunda sahipsiz bırakıldı. Çeçenistan Rusya’nın insafına bırakıldı. Bunun yansımaları… İkinci ihtimal de, Rusya’nın gizli servisiyle alakalı olabileceğini düşünüyorum. ABD, Rusya’nın kalesi olan Suriye’de baskıları artırdı. Rusya, ABD’ye mesaj vermek istedi. İki Çeçen’in böyle bir saldırıyı organize etmesi kolay değil. Çocuğun ailesinin yaptığı açıklamalar, bu çocukların böyle bir saldırı yapamayacakları yönünde. Planlı bir istihbarat programının olduğu açıktır.”

SALDIRILARIN ARKASINDA ŞAHİNLER VAR

Kafkasya Uzmanı Yusuf Taş, “ABD iç hesaplaşması olduğunu düşünüyorum. Obama’nın barışçı politikaları ABD’deki Şahin kanadı rahatsız ediyor. Saldırının bir komplo ve arkasında da Şahinlerin olduğunu düşünüyorum. Bununla Amerika ve Batı toplumlarında Müslümanlara karşı bir korku oluşturulmaya çalışılıyor. Olayla ilgili Çeçen iki kardeşin seçilmesi tesadüf değil. Eğer El Kaide ya da Arap ülkelerinden radikal gruplar seçilmiş olsaydı, ABD’nin Ortadoğu’daki politikaları zarar görebilirdi. Çeçenlerin seçilmiş olması Rusya’yı da rahatsız etmeyecektir. Zaten mevcut Rus politikası Çeçen mücahitleri istemiyor. Çeçenler Rusya’ya karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş ve Batı toplumunda radikal olarak biliniyor. Komplo ise hazırlayanlar kurguda başarılılar.”

 

11 EYLÜL 2001’DE NE OLMUŞTU?

11 Eylül 2001’de kaçırıldığı iddia edilen yolcu uçakları, askeri üs Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu ikiz kulelere çarptı. Çarpmadan 1 buçuk saat sonra ikiz kuleler yıkıldı. Uçağın içinde, bina ve çevresinde bulunan 2 bin 995 kişi hayatını kaybetti. İçerisinde birçok kuşku barındıran bu olay, ABD’nin, Afganistan ve Irak’ı işgaline zemin hazırladı. Batı kamuoyuna ‘Müslümanların terörist’ olduğu mesajı verildi. İslamofobi’nin artmasıyla ABD ve Batılı ülkelerin, İslam ülkelerinde milyonlarca Müslüman’ı öldürmesi meşru görüldü.

HAÇLI SEFERİ BAŞLATTI

ABD, 11 Eylül saldırılarından sonra Ortadoğu’ya büyük bir savaş ilan etti. Saldırıları gerekçe gösteren dönemin ABD Başkanı George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak’ı işgal etti. Yanına İngiltere’yi de alan ABD Başkanı Bush, terörizmle mücadeleyi anlatırken bunun, “Haçlı Seferi” olduğunu söyledi. Başta ABD olmak üzere Batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında artış görüldü.

IRAK VE AFGANİSTAN KAN GÖLÜ

20 akademisyen tarafından hazırlanan raporda, 2001 ile 2011 yılları arasında 225 bin kişinin öldüğü belirtildi. Bunların 125 bini Iraklı, 35 bini Pakistanlı ve 12 bini Afgan oldu. İkiz kule saldırılarında ölen 2 bin 995 kişinin her biri için 75 Müslüman öldürülmüş oldu. ABD’nin Afganistan, Irak ve Pakistan’da girdiği savaşlarda, 365 bin kişi yaralanırken, sadece Irak ve Afganistan’da 8 milyona yakın insan göç etmek zorunda kaldı. Benzer katliamların yeniden yaşanmasından endişe ediliyor.

 

Timuçin  Mercanoğlu – Milligazete

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın