Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

regaib-kandili

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah’ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa sizde onlara karşı topyekün savaşın ve bilin ki Allah kötülüklerden sakınanlarla beraberdir.” (Tövbe, 36)

“Allah’ım! Recep ve Şaban’ı mübarek kıl, Ramazan’a kavuştur.” (Âmin)

Her gece ve her gün, Allah’ın günüdür, gecesidir. Hiçbir gece ve gündüz kötü değildir. Uğursuz gece ve gündüz yoktur. Hepsi Allah’ın günü ve gecesidir. Bazı kimseler var ki herşeyden kendilerine göre uğursuzluk çıkarır.

Batıl itikatların, uydurmaların, uğursuzlukların islamda yeri yoktur. Ancak bazı günler geceler aylar var ki mübarek gece, gündüz ve aylar olabilir.

İşte Tövbe suresinde Allah’ın beyan buyurduğu on iki ayın dört ayı Muharrem ayıdır. (Recep, Zilkade, Zilhicce, Muharrem)

İslam’dan önce Araplar bu dört ayda birbirleriyle harp etmez, herkes her istediği yere rahat gider gelirdi. Kur’an’da yüce Allah, aynı yasağın devamını uyanık olmamızı emrediyor.

Recep ayı her türlü harp, kavga, cinayet ve gasbın haram olduğu aydır.

Ayrıca üç aylar dediğimiz (Recep, Şaban, Ramazan) mübarek aylardan birisidir ve on bir ayın Sultanı Ramazan-ı müjdeleyen ilk aydır. Bu sebeple Allah Resulünün (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Allah’ım bize Recep ve Şaban’ı mübarek eyle (salimen) Ramazan’a kavuştur” Yine Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyuruyor; “Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”

Yani Recep de Allah’ın rahmeti, Şaban’da Peygamberin şefaati Ramazanda ise ümmetinin günahlarının affedilmesi vardır.

Bir gün Peygamber Efendimiz mihraba çıkarken üç kere âmin buyurdular. Sahabe merak içinde Efendimizin sohbeti biter bitmez hikmetini sordular. Resulüllah Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; “Cebrail (a.s) bana geldi ve dedi ki;

-“Kim dünyada iken annesinin duasını almasa yüzün üstü sürünsün” dedi ve;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.

-“Kim Muhammed Mustafa (s.a.v)’nın ismini duyup salavat getirmezse yüzün üstü sürünsün” dedi. Bana;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.

-“Kim Ramazan girdiği halde af olunmadan Ramazanı bitirirse yüzün üstü sürünsün” dedi. Bana da;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.”

02 Haziran Perşembe günü Recep ayının ilk Cuma gecesi (perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece) Regaib kandilidir. Bu gecede yapılan ibadetlerin sevapları kat kat artmaktadır. Bu geceyi ibadet ve dua ile geçirmek, Allah’a yalvarmak, Peygamberimize çokça salavat getirmek çok önemlidir. ,

Allah’ın şu emri gereği salavat getirilmelidir. Nitekim “Allah ve Melekleri Peygambere çok salavat getirirler. Ey iman edenler! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab, 56)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; “İslam garip olarak başladı, başladığı gibi garip olarak bitecektir. O gariplere müjdeler olsun.”

Allah-u Teâlâ’da buyuruyor ki; “Her kim Allah’tan korkarsa ona bir çıkış yeri ihsan eder ve onu beklemediği yerden rızıklandırır.”

Şunu da unutmayalım. Nasıl yaşarsak öyle öleceğiz. Nasıl ölürsek öyle dirileceğiz.“Her kul öldüğü hal üzere dirilir.”  Şu bir gerçektir “Kâfirler istemese de Allah nurunu illa tamamlayacaktır.”

Rabbim bizleri bu güzel gün ve gecelerden istifade edenlerden eylesin. (Âmin)

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın