Srebrenitsa’da 18 Yıldır Dinmeyen Acı

srebrenitsa

Sırpların doğduğu gün Müslüman diye katlettiği isimsiz bebeğin de artık bir mezarı olacak .Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa‘da katledilen kurbanlardan kimlikleri tespit edilenlerin cenazeleri,Potoçari köyünde, savaş esnasında Hollandalı askerlerin, kendilerine sığınan Boşnaklar’ı, Sırp askerlere teslim ettiği eski akümülatör fabrikasında bekletiliyor. Cenazeler, bugün yapılacak Soykırımı Anma Töreni’nin ardından toprağa verilecek. Soykırımın ardından uzun uğraşlar sonucu tespit edilen toplu mezarlardan çıkarılarak, kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409 kurban arasında, adı konulmamış birbebek de bulunuyor. Sevdiklerini 18 yıl önce kaybeden cenaze yakınları, eski akümülatör fabrikasında bekletilen tabutların başından ayrılmıyor. Cenazelerin taşınmasıyla birlikte duygulu anların yaşandığı eski akümülatör fabrikasında, soykırım kurbanları için Kur’an-ı Kerim okunuyor ve dualar ediliyor. Bugünkü törenin ardından, Potoçari Anıt Mezarlığı’ndaki mezar sayısı 6066’ya yükselecek.

Bosna savaşı sırasında oğlu, Sırp komşusu tarafından zorla götürülen ve ondan bir daha haber alamayan Srebrenitsalı anne Munira Subaşiç, 18 yıl sonra, toplu mezarlardan çıkarılan iki kemiğin DNA’sının oğlununkiyle uyumlu olduğunu öğrendi. Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Subaşiç, “Oğlumun kemiklerinin bulunduğunu ve kimlik tespit işlemlerinin tamamladığını söylediklerinde, sanki onu yeni kaybetmiş gibi hissettim. Ancak en azından kemiklerini bulabildiğim için Allah’a şükrediyorum” dedi.

srebrenica

AİLESİNDEN 42 KİŞİ KATLEDİLDİ

Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’da katledilen kurbanlardan kimlikleri tespit edilenlerin cenazeleri bugün toprağa verilecek. Savaşın şiddetli şekilde sürdüğü, 1995 yılında gerçekleştirilen Srebrenitsa soykırımında, aralarında çocuklarının da bulunduğu 42 yakınını kaybeden Srebrenitsalı Aişa Omeroviç’in acısı ise dinmiyor. Omeroviç, “Evlat kelimesi kullanıldığında bile kötü oluyorum. Çünkü, bugün bana anne diyecek bir oğlum yok” diyor.


HOLLANDALI BM BARIŞ GÜCÜ’NÜN GÖZ YUMDUĞU KATLİAM
5 gün boyunca 8 bin 372 kişiyi katlettiler

1992 Martında başlayan Bosna Savaşı’ndan üç yıl sonra, savaş tam bitti denilen bir zaman dilinimde bölgede Hollandalı BM Barış Gücü askerlerinin bulunmasına rağmen 1995 yılı Temmuzunda Srebrenitsa’da büyük bir insanlık ayıbı yaşandı. Sırp vahşeti Avrupa’dan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8372 kişi öldürüldü. Srebrenitsa’nın savaş öncesinde yüzde 75’i Müslüman Boşnak olmak üzere 24 bin civarı nüfusu bulunmaktaydı. BM’nin “Korunaklı Bölge” olarak ilan ettiği altı bölgede katliam öncesinde 45 bine yakın nüfus toplanmıştı. Ratko Mladiç’e bağlı 10 binden fazla çetniğin (aşırı Sırp milliyetçileri) bölgeye doğru hareket ettiklerinin bilinmesi ve katliamın bir hafta kadar devam etmesine rağmen Batılı ülkeler tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Böylece Boşnaklar, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da insanlığa karşı işlenen en büyük suç olarak nitelendirilen katliamda öldürüldü.

SREBRENİTSA AA

 

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın