İz Sür, İz Bırak

Nureddin Yıldız Hocamızİz üzerinde ol.  Sen de iz bırak.

Ebu Bekirlerin izinden ayrılma. Zamanının izi sürülenlerinden ol.

Arş’a kadar yürüyebilmek için bu şarttır. Yüreğinde esaret zincirleri bulunmayan genç olmak budur.

İzini sürdüklerin muhakkak derin iz sahipleri olsun. Ebu Bekirler, Ömerler, Osmanlar ve Aliler olsun. Enesler olsun, Halidler olsun.

Namaz için kıbleye yöneldiğinde kıldığın namaz, izini sürdüklerini göstermiş olsun.  Namazlarını ‘son namaz’ gibi kılabilenlere benze. Seni öyle kıl, seni izleyenler de o namazı kılsınlar.

Orucun, onların orucu olsun. Beğendiklerinle aynı orucu tutmuş ol, aynı ecri kazanırsın. Orucunu oruçlarına benzettiklerinle Reyyan kapısını paylaşırsın.

Sözünün eri olarak yaşayanların izini sür ve sözünün eri olarak yaşa. Adın gibi, sözüne sadakatin de seni göstermiş olsun. Adın anıldığında baktığın gibi, sözünde samimiyet ve vefa anıldığında da sen akla gel. Böylece, Sıddıkların izini sürdüğün gibi senin de izin sürülsün. Aradan asırlar geçsin ama izin kaybolmasın. Fırtınalar kumları savursun ama senin ayak izlerin, sarsılmaz şahsiyetin kaybolmasın. ‘Bir varmış bir yokmuş’ değil, ‘vardı ve var!’ olarak bilin.

Sabrın da izini sürdüklerinin sabrı olsun. On dakika bekler gibi on yıl bekle. Seni yaratan için sabretmeyi becer. Sabrı ile zirveleri zorlayanlar gibi sen de sabrınla zamanının zirvesini zorlarsın. Sevilirsin; insanlar ve melekler seni severler. Şehvetine karşı sabrın dillere destan olur. Meleklere konu olursun. Gençliğinde sabrınla büyü. Zamanını sabrınla doldur. Umudunu sabrınla canlı tut. Sofran gıda çeşitleri kadar sabrınla donansın. Nefsine esir olmayışın, hislerinin ve zevklerinin esiri olmayışın, bütün zamanlarda konuşulan ve imrenilen kimliğin gibi olsun.

Annen baban önündeki evlatlığın izini sürdüğün gibilerin evlatlığını yansıtsın. Allah’tan sonraki en büyük hak sahibi olarak bildiği anne babasının önünde mum gibi olabilenlere bak; sen de onlar gibi ol. Bir gün insanlık evlatlığın mükemmel örneklerine dair bir tarih yazacak olsa, ilk yazılan sen olmalısın. Belki, insanlar böyle bir tarih yazmazlar ya da yazamayacaklar ama hiç tereddüdün olmasın ki, melekler o tarihi yazıyorlar. En iyi evladın kimin olacağını ölçecekleri bir kayıt tutuyorlar. Ağzından çıkan her kelime, elinin tuttuğu her nesne senin nasıl bir evlat olduğunu belgeleyen bir şahit olacaktır. Buna göre bir evlat ol. Annen baban olmasa bile, melekler ve gölgesinde gölgelendiğin ağaçlar en azından sana şahit olsun. Farkın bu olsun, bununla iz sür, izin bu kıvamda sürüle gitsin kıyamet vaktine kadar. Neslin sürsün, bereketin çoğalsın, adın yâd edilsin. Bununla iftihar et, bununla dik durduğunu bil.

BÜYÜK DÜŞÜN BÜYÜK OL BÜYÜKLERLE OL

İbadetin kimliğin olsun. Kimliğin ibadet gibi olsun. Hayatı imanınla donat, imanın hayatını kuşatsın. İmanın ve kimliğin camiye girdiğinde secdenden, kıyamından izlensin. Aynı kimlikle de işinin başında dur. Yolda yürüyüşün, alışverişin, muhabbetin, tepkin ve sevgin sürülebilir izler bıraksın. Bir kere konuş binlerce kere tekrarlansın. Bir kere dinle, en iyi anlayan ol.

Büyük düşün, büyük ol. Büyüklerle ol.

Herkes gibi olma, herkese örnek ol.

Günlükçü olma, günlere adını yazdır.

Büyük olmak için büyük kaynaktan beslenmen gerektiğini bil. Tükenmez kaynaklara yönel. Dilinde ve kalbinde Kur’an bulunsun. Kur’an ile konuş, onunla tefekkür et. Böylece okyanuslardan daha büyük bir kaynağın olur. Kur’an yaşadıkça sen de yaşamış olursun. Günler seni eskitemez. Olaylar seni peşinde sürükleyemez. Karanlıklarda kaybolmazsın. Rengin solmaz, elin ayağın burkulmaz.

Yerde yaşarken göklerde olmaktır bu.

Dünyada iken cennette anılmaktır bu.

Sevdiğinden çok sevilmektir bu.

Vefadır, iyiliktir, güzelliktir, kalıcılıktır, üstünlüktür bu.

İzi sürülebilenlerin izinden iz bırakmak budur. Yaşatmak için yaşamak, sevilmek için sevmek, yücelmek için yerde sürünmek budur.

Ebu Bekirlik budur. Ömerlik budur. Eneslik budur. Nesibelik budur.

Adamlık budur.

Nureddin Yıldız Hocamız / Gençdoku 55. Sayı (Aralık2013 /  Safer 1435)

Yunus Emre

﷽ Kul | Bosna Sevdalısı | Silahsız Muhafız | #Diriliş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın